پیام مدیرعامل کانون هموفیلی ایران

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۳/۲۵ | 

پیام مدیرعامل کانون هموفیلی ایران AWT IMAGE

به مناسبت  14 ژوئن  (24 خرداد) روز جهایی تجلیل از اهدا کنندگان خون

هموطنان ارجمند:

برای کمک در شرایط اضطراری به هموطنان نیازمند به خون الان به صف داوطلبین اهدای خون مستمر بپیوندید.

هر سال روز 24 خرداد مصادف با 14 ژوئن، را به  نام روز جهانی اهدای خون جشن می‌گیرند. تعیین این مناسبت جهانی با سه هدف اساسی:

1-  افزایش آگاهی مردم در رابطه با نیاز به خون و فرآورده‌های خونی سالم

2-  تقدیر و تشکر از اهدا کنندگان خون به نیابت از گیرندگان خون که هیچگاه فرصت آنرا نمی‌یابند که از این انسان‌های نیکوکار سپاسگزاری نمایند.

3-  دعوت مردم به پیوستن به جمع داوطلبین مستمر اهدای خون

انجام پذیرفته است.

خون یک منبع مورد نیاز و حیاتی برای برخی از درمان‌های پیش‌بینی شده و درملن‌های اورژانس است. اهدای خون یک کمک ارزنده و فوری به بهبود شرایط زندگی بیمارانی است که بعلل مختلف از جمله جراحی‌ها، زایمان‌های زنان، بیماری‌های خونریزی دهنده، بلایای طبیعی، تصادفات، جنگ‌ها و ... در شرایط تهدید حیات خود قرار می‌گیرند. امکان دسترسی بیماران به خون و فرآورده‌های سالم و کافی با ایجاد یک ساختار تشکیلاتی قدرتمند و مردمی میسراست. بی‌تردید چنین ساختاری یکی از عوامل کلیدی در حفظ سلامت مردم هر کشوری است. اطمینان از تامین خون سالم و کافی نیاز به توسعه یک ساختار منظم انتقال خون در سراسر کشور بر اساس مشارکت داوطلبانه مردم بدون هیچ چمداشت مالی است. جذب داوطلب اهدا کننده خون به صورت مستمر اساس تامین امنیت در حوزه سلامت خون و فرآورده‌های آن  است. در برخی از کشورهای جهان شبکه تامین خون ایجاد شده است اما این شبکه‌ها با عدم اطمینان کافی از کیفیت و ایمنی خون با چالش‌های مهمی در این حوزه مواجهند.

ما افتخار می‌نماییم در کشوری زندگی می‌کنیم که ساز و کار این کمک ارزنده انسان‌ها به یکدیگر در یک سطح ملی و پرافتخار تحت عنوان سازمان اتتقال خون ایران وجود دارد. این سازمان با شایستگی در خور تقدیر شرایط لازم را برای تحقق تصمیم هر ایرانی برای این اقدام انساندوستانه را فراهم نموده است. این سازمان ارزشمند در سال 1350 با مساعی دانشمندی ارزنده، وطن پرست و انسان دوست، بنام دکتر فریدون علا در کشور ما بنیانگذاری شد. مردم شریف ایران با اعتماد گسترده به این سازمان و مشارکت در این امر انساندوستانه به آن زندگی بخشیدند به گونه‌ای که  نقش راهبردی این سازمان در منطقه مدیترانه شرقی برگ زرین افتخار دیگری برای ایران و ایرانیان است. 

AWT IMAGE

هموطنان ارجمند و نیکوکار:

امسال پیام سازمان بهداشت جهانی در رابطه با اهمیت تامین خون سالم در شرایط اضطراری است. این سازمان با ذکر آماری نزدیک به 250 میلیون انسانی که در جهان در معرض انواع مخاطرات تهدید کننده حیات هستند و مرگ و میر بیش از یک میلیون نفر به عللی که در بالا برشمردیم از مردم جهان مشارکت آگاهانه برای چنین لحظات دشواری را درخواست نموده است.  افتخار می‌نماییم که ملت ایران فارغ از تفاوت‌های قومیتی و مذهبی یکپارچه و متحد سال‌هاست  الگوی درس‌هایی هستند که سازمان بهداشت جهانی تلاش می‌نماید به ملل دنیا بیاموزد.

ملت ایران در شرایط سخت و دشوار روزهای جنگ تحمیلی، در انواع و اقسام بلایای طبیعی و در حوادث مختلفی که لحظه‌ای احساس کنند هموطنانشان نیازمند خون آنان هستند، در مراکز انتقال خون حضوری پرشور داشته اند. تمرکز امسال کمپین روز جهانی اهدا کنندگان خون بر عمق دادن به حس مسئولیت انسانها در برابر نیاز هممنوعانشان به خون سالم است.

نکته مهم و کلیدی شعار امسال سازمان بهداشت جهانی توجه دادن مردم جهان به این امر مهم است، که برای مهیا بودن در شرایط اضطراری و تامین خون سالم و کافی باید صفوف اهداء کنندگان مستمر خون را پرشمار کنیم. با چنین سرمایه ارزشمندی می‌توانیم در شرایط‌های اضطراری خون سالم وکافی را در اختیار نیازمندان قرار دهیم. همه باید بدانیم که اساسا برخی از دقت‌ها و رعایت شرایط ایمنی را به علت آنکه تقدم بر حفظ جان انسان‌هاست در شرایط اضطراری نمی‌توانند رعایت نمایند. مردم باید بیاموزند اهداء کننده اتفاقی و یا تحت تاثیر احساسی یک واقعه تالم آور در حالیکه ارزش کار انسانی آن نه تنها قابل انکار نیست و شایسته تقدیر است،  اما نمی‌تواند تامین کننده خونی باشد که اطمینان به آن مطابق با استانداردهای جهانی اهدای خون باشد. اهدای خون مستمر با توجه دوره پنهان برخی از ویروس‌ها که قابل تشخیص لحظه‌ای آزمایشگاهی نیستند، بهترین راه اهدای این مایع حیاتی مورد نیاز انسان‌هاست. در هر شرایطی از جمله شرایط اضطراری خون اهدا کنندگان مستمر یک کمک تضمین شده برای سلامت نیازمندان به خون است.

کانون هموفیلی ایران به عنوان عضو ملی فدراسیون جهانی هموفیلی به نیابت از جامعه هموفیلی ایران ضمن سپاسگزاری صمیمانه از اهدا کنندگان و نقشی که آنان در تامین سلامت مردم به ویژه بیماران مبتلا به انواع  بیماری‌های خونریزی دهنده داشته و دارند از هموطنان ارجمند و نیکوکار دعوت می‌نماید با استقبال از شعار امسال و درک هوشمندانه از اهدای خون سالم و کافی به جمع اهداء کنندگان مستمر خون بپیوندند.

نیاز به خون همیشگی است، اهدا کننده مستمر بمان.کد امنیتی را در کادر بنویسید    
دفعات مشاهده: 1306 بار   |   دفعات چاپ: 126 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به کنگره بین المللی ترومبوز و هموستاز ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | International Congress on Thrombosis and Hemostasis of Iran

Designed & Developed by : Yektaweb